PŘESOUVÁME SE!

Všechny naše výpisky i videa nyní najdete na edisco.cz.

 

Doba bronzová

Období od 2000 do 700 let př.n.l.
Občas bývá dělena na starší (2000 - 1500 př.n.l.), střední (1500 - 1200 př.n.l.) a mladší (1200 - 700 př.n.l.)
Jak napovídá název, objevuje se zde nová surovina - bronz. Kámen zůstává jen stavebním materiálem, na nástroje se používají lepší suroviny.

ZEMĚDĚLSTVÍ A ŘEMSLO
Lidé se naučili hnojit pole a vyrábět bronzové srpy. Řemeslná výroba se rozvíjí a úlohy se rozdělují: našli byste tu kovotepce, slévače, hrnčíře, výrobce zbraní, nástrojů, textilu a samozřejmě i obchodníky - tomu říkáme "druhá společenská dělba práce" (první byla v /neolitu). Ve velkém se vyrábí zbraně kvůli střetům s jinými kmeny.

BRONZ A OBCHOD
Bronz se zpracovává technikou "lití na ztracenou formu". Z vosku se vytvoří maketa zbraně nebo nástroje, okolo něj se nabalí hlína, ta se vypálí a hliněná forma na bronz je hotová. Poprvé se zde objevují tzv. "předplatidla" - měděné nebo bronzové tyčinky, které používali obchodníci při směňování. Kromě tyčinek se platilo hřivnami nebo stočenými osmičkami z kovů. Střední Evropa si dováží bronz, jantar, sůl, měď nebo skleněné korále z Řecka a vyváží obilí, dobytek, kožešiny či vosk.

SPOLEČNOST A DUCHOVNÍ ŽIVOT
Pokračuje patriarchát a stále jsou viditelné společenské i majetkové rozdíly. V čele společnosti většinou stojí náčelník se svou vojenskou družinou, vznikají kmenové svazy. Lidé uctívají přírodní síly - oheň, vodu, úrodu, měsíc,... - jde o mnohobožství, tzv. polyteismus. Náboženským centrem u nás byla třeba Blučina na Moravě.

KULTURA
V českých zemích se objevují kultury únětická (pohřbívá jako skrčence), mohlyová (staví mohylové hroby) a kultura popelnicových polí, která pohřbívá žárově.
Utváří se etnické skupiny: Germáni, Baltové, Keltové, Veneti, Ilyrové, Italikové, Íránci, Etruskové a další.


 

Předchozí:
Pozdní doba kamenná

Následující:
Doba železná


bronzový srp


lití na ztracenou formu:
1 - vosková maketa nástroje
2 - hliněná forma podle makety
3 - vylévání formy bronzem

4 - výsledný bronzový nástroj


bronzové hřivny