PŘESOUVÁME SE!

Všechny naše výpisky i videa nyní najdete na edisco.cz.

 

Doba železná

Období od roku 700 př.n.l. až do přelomu letopočtu (roku 0).
Novou surovinou se stává železo. Dobu železnou dělíme na starší - halštatskou a mladší - laténskou.

Doba halštatská

Období od 700 do 400 let př.n.l. Nazývá se podle nalezitě Hallstatt v Rakousku, významného obchodního centra, místa těžby železné rudy a místa solných dolů.

ŘEMESLA A OBCHOD
Ze železa se vyráběly kosy, sekery, nože i meče. Naleziště železa byla v Německu, Rakousku, Slovinsku a Francii, u nás v Jeseníkách a v Moravském Krasu. Z řemesel jsou nejčastějšími hutnictví, kovářství (kováři používají kleště a kladiva), kolářství (výroba dutých kol), kovolitectví, košíkářství a obchod. Čeští obchodníci stáli o sklo, jantar, zlato a víno. Pěstují se koně, husy a kur.

SPOLEČNOST
Rodová společnost se postupně mění na kmeny, které mají svůj jazyk, své území a zvyky. V čele společnosti stojí náčelník. Pod ním je aristokracie (bohatá vrstva), vojáci, řemeslníci, obchodníci a nakonec obyčejní obyvatelé. Dále se budují hradiště, třeba to v Závisti nad Zbraslaví a náčelníkům se staví mohylové hroby. Přetrvává polyteismus.

Mezi 6. a 5. stoletím př.n.l. k nám vpadnou Skytové a halštatská kultura upadá.

Doba laténská

Období od roku 400 do roku 0.

KELTOVÉ
V Evropě žijí Keltové. Římané jim říkají Galové a vedou proti nim mnohé války, které zapisuje Caesar v díle "Zápisky o válce galské". Keltové jsou árijský typ - mají světlé vlasy, jsou mohutní, vysocí a bojovní. Keltům na našem území říkáme Bójové. Odívali se do kalhot, halen a plášťů, které zdobili sponami, opasky, náramky, nákrčníky, nánožníky a korálky ze skla.

ŽELEZO A KERAMIKA
Zpracovávají zde železo a vyrábí z něj podkovy, radlice, kosy a sečné zbraně. Šperky vytváří většinou z bronzu, skla, i ze zlata. Razí zlaté, stříbrné a bronzové mince s řeckými vzory, takzvané statéry, česky duhovky. Na hrnčířském kruhu vyrábí keramiku, kterou pak barví emailem. Používají rotační mlýnek na obilí.

OBYDLÍ
Keltové bydlí v polozemnicích nebo zemnicích. Velmoži sídlí v oppidech, předchůdcích měst, která vznikají ve 2. století př.n.l. Oppida mají příkopy, opěrné zdi, brány, věže, ochozy. Byla nalezena například v Závisti na Zbraslaví, Hrazanech, Starém Hradisku u Prostějova a Stradonicích.

SPOLEČNOST  A NÁBOŽENSTVÍ
Obyvatelé se dělí na:
  • náčelníka či vládce
  • aristokracii
  • vojáky
  • druidy a kněží
  • obchodníky, řemeslníky a zemědělce
  • podrobené obyvatelstvo
Co se týče náboženství, stále věří ve více přírodních bohů:
  • Epona, bohyně tažných zvířat
  • Teutales, bůh války
  • Belen, ochránce umění
  • Taranis, bůh hromu a blesku
  • rostilny jako jmelí, dub či habr
  • zvířata, třeba kance, hady, býky a medvědy
V prvním století n.l. přijali od Římanů křesťanství.
Keltové používají vlastní "stromové písmo" - ogham. Dochovaly se nám od nich místopisné názvy jako: Sudety (v překladu: les divokých kanců), Labe (bílá řeka) nebo Jizera (bystrá řeka). Byla to nejvyspělejší pravěká civilizace u nás.


 

Předchozí:
Doba bronzová


rakouský Hallstatt dnes


jak mohlo vypadat oppidum Závist


keltský kříž


písmo ogham


keltské statéry