PŘESOUVÁME SE!

Všechny naše výpisky i videa nyní najdete na edisco.cz.

 

Střední a mladší doba kamenná

Střední doba kamenná
Též mezolit. Období od 8000 do 5500 let př.n.l.
Ve střední době kamenné končí poslední doba ledová, otepluje se a vznikají lesy. Úplně vymizeli mamuti a přežila pouze zvířata dnešního typu. Vznikaly "lovecké revíry", člověk se živil lovem, rybolovem, sběrem plodin. Uměl si vytvořit loď z vydlabaného kmene a sítě k lovu ryb. Začal chovat psy. Vytvářel dokonalejší nástroje, třeba harpuny a oštěpy, sáně a lyže.
 
Mladší doba kamenná

Též neolit. Období od 5500 do 4300 let př.n.l.
Pro neolit jsou typické počátky zemědělství - pěstování plodin a chov zvířectva. V oblasti tzv. "úrodného půlměsíce" (Turecko, Írák a okolí) se tohle naučili už 8000 let př.n.l., v Evropě až o 3000 let později. Zemědělství se stalo hlavním zdrojem obživy.
Převládal usedlý způsob života, lidé si stavěli domky ze dřeva a hlíny, vznikaly první vesnice. Uměli si vyrobit keramické nádoby, broušené a vrtané nástroje. Začali nosit oděvy. Zvyšoval se počet obyvatel, došlo k prvním výměnným obchodům.

ZEMĚDĚLSTVÍ A DOMESTIKACE ZVÍŘAT
Pěstovalo se obilí - pšenice a ječmen, hrách, čočka, len, konopí, zelí, česnek a třeba cibule. Stavěla se jednoduchá sila, používal se srp a primitivní mlýnek na obilí. Půdu k pěstování získávali "žďářením" - vypalováním plochy nebo "klučením" - odstraněním křoví a drnů.
Domestikace znamená přetváření divoké zvěře v chovnou. Domestikují se gazely a antilopy, ovce, skot, prasata, kozy a také psi.

NÁSTROJE A VÝROBA

Vynalezli primitivní srp, používali broušené a vrtané nástroje a mlýnek ze dvou kamenů. Pěstovali len a konopí, které pak zpracovávali na jednoduchém tkalcovském stavu. Uměli také zdobit keramiku.

NEOLITICKÉ DOMY
Stavěly se tzv. dlouhé domy, které měly na šířku třeba 6 metrů, ale na délku až 45 metrů. Byly většinou rozděleny na tři části: obytnou část, skladiště a stáj. Vznikají také "rodové občiny" - uskupení do deseti domů. Kromě domů tu měli také ohrady, ohniště, pole, pece a hliníky.
V ČR byly takovéto osady nalezeny v Bylanech u Kutné Hory a ve Vedrovicích u Moravského Krumlova.

SPOLEČNOST A DUCHOVNÍ ŽIVOT

Nebyly žádné majetkové rozdíly, vše bylo společné. Postavení ženy jako matky, dárkyně života je vysoké. Uctívají ženu jako bohyni, rody se počítají podle ženské linie. Tomu říkáme "matriarchát". Objevila se první společenská dělba práce - žena v domácnosti, muž pracuje. Lidé pomalu přestávali migrovat a žijí spíše usedle.
Vznikají svatyně pro náboženské rituály, nalezené byly třeba  v lokalitě Hluboké Mašůvky u Znojma. Svatyní může být třeba rondel - kruhová palisáda, uvnitř které se konaly náboženské obřady. Pohřbívá se buďto do žárových hrobů, nebo jako skrčence - mrtvola leží ve skrčené poloze. Ženám a stařešině se do hrobů dávaly milodary.


 

Předchozí:
Starší doba kamenná

Následující:
Pozdní doba kamenná


neolitický srp


dlouhý neolitický dům


rondel


neolitický hrob se skrčencem