Pozdní doba kamenná
Též eneolit nebo chalkolit či doba měděná. Období od 4300 do 2000 let př.n.l.
Jde o období vzniku prvních států, například Egypta a Sumeru. Vzniká také písmo.
ZEMĚDĚLSTVÍ A ŘEMESLA
Lidé doby měděné vynalezli oradlo, vůz na kolech pro převoz dřeva nebo obilí, vyráběli také válečnické vozy a používali koně k tahání.
Od zemědělství se oddělují řemesla: výroba keramiky nebo nástrojů, jako jsou luky, šípy, srpy a sekeromlaty. Těží se a taví se rudy, obchoduje se. Doba měděná získala název podle mědi, která se zpracovává na východě a v jižní Evropě. Stala se oblíbenou, protože byla pevnější než zlato nebo stříbro. Měděnou rudu nejprve pouze zpracovávají údery, později ji taví v tyglících (malých nádobách určených právě k tomu) za pomoci měchu.
OBYDLÍ
Lidé žijí v zemnicích nebo polozemnicích, jejichž velká část se nachází pod úrovní země. Domy se obecně zmenšují. V Německu a Švýcarsku si pravěcí lidé staví sruby. Na vyvýšených plochách vznikají také první hradiště - hospodářská, náboženská i správní centra. Budují se i svatyně, například čtvercová v Makotřasech u Prahy.
SPOLEČNOST A DUCHOVNÍ ŽIVOT
Rodové vztahy se v této době počítají podle muže, který je důležitý jako náčelník nebo šaman. Matriarchát je nahrazen patriarchátem. Objevují se také velké majetkové rozdíly a větší společenské rozvrstvení. To usuzujeme podle milodarů v hrobech.
Zprostředkovatelem bohů je šaman.
Z chalkolitu se nám dochovaly pohřební památníky - tzv. megality. Ty rozdělujeme na:
- menhiry (velké vztyčené kameny)
- kromlechy (několik vztyčených menhirů poskládaných do nějakého tvaru)
- dolmény (kameny jsou položeny na stojících menhirech)
- stonehenge (složitější stavba, většinou dolmény poskládané do půdorysu kruhu, uvnitř něhož jsou pak další megality, příkladem je Stonehenge v Anglii)
Co se týče pohřbívání, archologové našli skrčence, natažené mrtvoly a také pohřební mohyly.
KULTURY
Vyskutují se zde dvě kultury. Kultura šňůrová, nazvaná podle sňůrového zdobení keramiky, pohřbívá ženu a muže opačně a dává jim odlišné milodary. Muž dostává poháry, zbraně a nástroje, zatímco žena keramické nádoby a kostěné či měděné šperky.
Druhou kulturou je kultura zvoncovitých pohárů, která vytvářela nádoby tvaru zvonce.
ÖTZI
V roce 1991 byla v Tyrolských Alpách nalezena zachovalá mumie Ötzi z doby cca 3300 let př.n.l. Měl u sebe měděnou sekyrku, pazourkový nůž, toulec se šípy, boty a nějaký amulet. V horách zemřel na následky střelné rány do zad.