PŘESOUVÁME SE!
Všechny naše výpisky i videa nyní najdete na edisco.cz.
Starší doba kamenná
Rod Homo
>> Vývoj člověka před začátkem paleolitu v kapitole "Vývoj člověka (antropologie)"
ČLOVĚK ZRUČNÝ - Homo habilis (2,5-1,5 mil. let př.n.l.)
Měří asi 130 cm, váží okolo 40 kg, má více svalové hmoty než jeho předchůdci. Objem mozku je asi 650 cm3. Chodí už jen po dvou, což poznáme i podle změny míšního otvoru. Vyrábí jednoduché kamenné nástroje k lovu. Začíná jíst zvířata a vytváří si obydlí ve skalních převisech v okolí řek. Vydává artikulované zvuky - počátky řeči.
Jeho pozůstatky byly nalezeny třeba v Olduvajské rokli (Tanzánie), u jezera Turkana nebo v Etiopii.
Měří cca 160 cm, jeho mozek má objem 900 cm3, je tedy chytřejší a dokáže lovit v organizovaných skupinách. Používá pěstní klíny a poprvé také oheň. Rozvíjí se jeho řeč. Je završen proces hominizace - homo erectus má silné vyvinuté čelisti a oddělený palec, takže je schopen úchopu. Jeho páteř začíná mít esovitý tvar.
Vyskytuje se v Africe, Evropě a nyní i v Asii. V Česku byl nalezen například u Přezletic.
Člověk rozumný už se vyvíjí na různých místech různě.
Například v Evropě žije Homo Neanderthalensis (80-50 tis. př.n.l., jméno podle údolí řeky Neander v Německu), tzv. neandrtálec. Ten měří 160 cm, je mohutný a svalnaý a má mozek stejně velký, možná i větší než my (asi 1300 cm3). Má široký obličej a silnou čelist. Má také první představy o posmtném životě - pohřbíval mrtvé. Naučil se žít v tlupách, používat nástroje - úštěpy z jádra pazourku. Loví mamuty, medvědy, soby. Poprvé se u něj můžeme setkat s loveckými rituály. Vyhynul asi 50 tisíc let př.n.l.
V českých Dolních Věstonicích byl učiněn významný nález - trojhrob dvou mužů a jedné ženy. V tomto hrobě byly i milodary a bylo použito červené barvivo. Karel Absolon roku 1925 v Dolních Věstonicích objevil Věstonickou Venuši - keramickou sošku ženy, symbol plodnosti. Tento objev vyvrátil domněnku, že keramiku v paleolitu ještě neznali.
Umění
Jeskynní malby byly nalezeny třeba v jeskyni Altamira v severním Španělsku, v Lascaux a Trois frères ve Francii nebo na Sahaře. Malby znázorňují lovenou zvěř nebo lovecké obřady, lidské postavy nikdy nemají detailní obličej. Malby většinou začínají více než 10 metrů za okrajem jeskyně, "malíři" si tedy museli na svou práci svítit ohněm. Okrovou barvu vyráběli z jílu, černou z tuku a popelu. Vytvářeli také figurky z pálené hlíny (sošky žen - venuše) nebo řezbářské výrobky - zvířata či náčelnické hole.
Předchozí:
Vývoj člověka (antropologie)
Následující:
Střední a mladší doba kamenná
vývoj člověka, zleva:
australopithecus, homo habilis,
homo erectus,
homo sapiens neanderthalensis,
homo sapiens sapiens
jeskynní malba v Altamiře, Španělsko
jeskynní malba v Lascaux, Francie