Všechny naše výpisky i videa nyní najdete na edisco.cz.
Prokaryota a eukaryota
jsou pojmy z biologie.
Buněčné organismy dělíme na prokaryota a eukaryota. Stejně tak může o buňce říct, že je prokaryotická nebo eukaryotická.
PROKARYOTA
Prokaryotické organismy (neboli "prvojaderní") jsou zřejmě nejstaršími organismy vůbec, vznikly před cca 3,5 miliardami let. Oproti eukaryotům jsou podstatně primitivnější a menší (velikost od třetiny mikrometru do 6 mikrometrů). Prokaryotické buňky neobsahují žádné jádro, pouze jednu molekulu DNA bez obalu, kterou nazýváme "nukleoid" (obsahuje 6 000 až 8 000 genů). Nemají také žádné organely obalené vlastní membránou, jako například mitochondrie. Nejsou schopny spojovat se a tvořit tkáně nebo pletiva.
Mezi prokaryota patří:
EUKARYOTA
Eukaryotické organismy jsou obecně složitější než ty prokaryotické. Eukaryotické buňky mají pravá jádra, ve kterých je DNA rozděleno do chromozomů (obsahují přes 10 000 genů). Mají také organely obalené vlastními membránami. Jsou schopné se shlukovat a tvořit pletivo (u rostlin) nebo tkáň (u živočichů), takže z nich mohou vznikat mnohobuněčné organismy. Eukaryotické buňky jsou také větší než ty prokaryotické, mohou být velké několik mikrometrů, ale také několik centimetrů.
Mezi eukaryota patří:
živočichové
rostliny
houby
prvoci
a další...
Tyto dva druhy se liší ještě dalšími, méně důležitými vlastnostmi, jako například strukturou bičíku nebo schopností pohlavního rozmnožování.